Posiadanie balii ogrodowej na swojej własnej posesji to dla wielu osób wciąż pewien wymiar luksusu. A przecież to naturalne dobro z którego powinien czerpać każdy. Sam zakup balii ogrodowej to dopiero początek pięknej i relaksującej przygody. Aby jak najdłużej cieszyć się przyjemnymi kąpielami w baliach, należy odpowiednio je ułożyć na właściwej powierzchni. Choć może się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Położenie ma znaczenie. Dowiedzmy się zatem gdzie postawić balię ogrodową?
Dobra podstawa to podstawa
Aby cieszyć się bezpieczną i komfortową kąpielą w balii ogrodowej, trzeba zadbać o odpowiednią podstawę na której zostanie ona postawiona. Jest to istotne, ponieważ złe warunki to duże ryzyko uszkodzenia balii, a także wypadków związanych z jej użytkowaniem. Jest wiele korzyści jakie daje odpowiednie posadowienie takiej balii. Najważniejsza z nich to gwarancja trwałości beczki na wiele lat. Stabilna podstawa balii zapobiega przechylaniu się wanny, zapewnia jej prawidłowe ułożenie. Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko wypadku czy uszkodzenia ciała w trakcie użytkowania balii.
Właściwe ułożenie balii wpływa również na rozłożenie ciężaru ciała podczas kąpieli. Jeśli wanna będzie stała krzywo, możemy odczuwać dyskomfort w czasie kąpieli. Co więcej, elementy wanny z hydromasażem mogą z czasem ulec uszkodzeniu, jeśli nie będą znajdować się we właściwej pozycji.
Należy również zadbać o to, by podstawa była wykonana z prawidłowego tworzywa. Musi ona stanowić warstwę ochronną przed erozją, przemieszczaniem się ziemi oraz innymi istotnymi czynnikami środowiskowymi. W przypadku naturalnych wanien drewnianych z hydromasażem jest to szczególnie ważne – są bowiem takie czynniki, które mogą uszkadzać zewnętrzną warstwę balii. Zabezpieczenie jej zapobiegnie temu. Warto o tym pomyśleć od razu. Stworzenie takiej podstawy pozwoli zaoszczędzić na potencjalnych późniejszych naprawach i wymianach, które nie będą konieczne.
Jak wybrać miejsce w którym stanie balia?
Aby wybrać najlepsze miejsce na balię ogrodową, musisz w pierwszej kolejności wiedzieć gdzie nie powinna ona stanąć. Od razu musisz wyeliminować miejsca w pobliżu linii energetycznych. Dobrze aby nie stała ona blisko drzew czy wysokich krzewów. Warto upewnić się także, że miejsce w którym stanie bania nie leży w ciągu pieszym i czy jej postawienie tam nie utrudni szybkiego docierania do innych elementów ogrodu.
Niezwykle ważna jest także bliska dostępność wody. Balie ogrodowe z hydromasażem wymagają zmieniania wody. Konieczne jest więc kilkukrotne opróżnianie i ponowne napełnianie bani w ciągu roku. Donoszenie wody z domu czy podłączanie węża z dala od balii byłoby kłopotliwe. O wiele lepiej posadowić balię tak, by istniejące już przyłącze wody było po prostu względnie blisko. Nie zaleca się wykorzystywać wody z alternatywnych źródeł (deszczówki czy wody ze studni bez badań), ponieważ w przypadku wody do kąpieli powinna ona spełniać standardy czystości podobne jak woda pitna.
Nowoczesne balie nadziane są elektroniką. Sterowniki, lampki, podgrzewanie, hydromasaż – wszystko to wymaga często stałego dostępu do energii elektrycznej. Warto zatem na ustawienie balii ogrodowej wybierać miejsce, w którym dostęp do energii elektrycznej jest niczym nie utrudniony. Unikaj miejsc, gdzie mogą wystąpić trudności lub konieczność użycia długich kabli. Bezpieczne zasilanie to nie tylko wygoda, ale także zapobieganie problemom elektrycznym. Skonsultuj się z profesjonalnym elektrykiem, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z normami i bezpieczne.
Jaka podstawa pod balie ogrodowe? Gdzie postawić balię ogrodową?
Jest wiele opcji z których możesz skorzystać. Warto zaplanować podstawę w taki sposób by pasowała do balii, ale i do otoczenia w którym będzie się ona znajdować. Wszystko da się ogarnąć w taki sposób, by całość współgrała z estetyką otoczenia w którym stanie. Jakie zatem są możliwości? I od czego zacząć?
Przede wszystkim przygotuj teren. Gdy wybierzesz już miejsce w którym stanie balia, usuń z niego ostre przedmioty, kamienie, niebezpieczne elementy. Wyrównaj powierzchnię i zadecyduj o podłożu. Musi być ono zabezpieczone przed podnoszeniem wody gruntowej. Konieczna jest odpowiednia izolacja. Weź pod uwagę również fakt, że do balii wchodzić będziecie gołymi nogami i bez ubrań, warto przewidzieć więc więcej miejsca np. na stojaki, leżaki czy inne elementy umożliwiające odłożenie garderoby. Zadbaj też o elementy minimalizujące ryzyko poślizgnięcia. Balia nie powinna stać bezpośrednio na trawie, ziemi i gruncie. Jakie podłoże będzie najlepsze?
Betonowa wylewka pod balię ogrodową
Jeżeli Twoja balia ma stanąć w ogrodzie w którym np. jest tylko trawa i rośliny, konieczne może być wylanie wylewki betonowej na której stanie balia ogrodowa. Wybranie takiego rozwiązania pozwoli ci zachować bezpieczeństwo użytkowania oraz sprawi, że urządzenie będzie stabilne. Jest to również korzystne z punktu widzenia estetyki. Jak przygotować taką wylewkę pod balię? W pierwszej kolejności wybierz stosowne, płaskie i suche miejsce. Usuń roślinność i zanieczyszczenia. Przygotuj zagłębienie na około 20-25 cm. Na dół podbudowy wysyp warstwę żwiru bądź kruszywa o grubości 10-15 cm i dobrze ubij. Będzie to warstwa drenażowa, która zapewni dodatkową stabilizację podłoża. Wykonaj szalunek z desek wokół wykopu, przygotuj mieszankę betonową zgodnie z zaleceniami producenta. Przed wylaniem do dołu z szalunkiem włóż siatkę zbrojeniową. Następnie wylej przygotowany beton i wyrównaj go za pomocą łaty bądź innego produktu do równania powierzchni. Poczekaj na całkowite wyschnięcie betonu – gotowe. Pamiętaj by w trakcie prac kontrolować poziomicą poziom wylewki, aby był równy i skoryguj w razie konieczności.
Żwirowe podłoże pod balię ogrodową
Przygotowanie podłoża żwirowego jest dużo prostsze i szybsze, jednak również wymaga dokładności, aby podstawa była stabilna i trwała. Aby móc postawić balię na takim stabilnym żwirowym podłożu, należy podobnie jak w przypadku wylewki, wybrać miejsce, oczyścić je z trawy, roślinności i zanieczyszczeń, a następnie wykopać dół. W tym wypadku nieco bardziej płytki, bo na około 15-20 cm. Na dnie takiego wykopu należy ułożyć agrowłókninę, która zapobiegnie mieszaniu się warstw gruntu i kruszywa. Geowłóknina poprawi także drenaż. Na tak przygotowane podłoże wysypujemy żwir frakcji 15-32 mm. Grubość takiej żwirowej warstwy powinna wynosić około 10-15 cm. Ważne by żwir rozprowadzić równomiernie i dobrze go ubić (ręcznie lub ubijarką wibracyjną). Gdy podłoże będzie przygotowane, można rozpocząć montaż balii.
Balia na drewnianym tarasie – czy deski tarasowe to dobre podłoże pod balię ogrodową?
Czy balię ogrodową można postawić…na tarasie? Nie ma przeciwwskazań o ile oczywiście znajdzie się tam właściwe podłoże. Deski tarasowe mogą być dobrym podłożem, jednak przed instalacją balii trzeba upewnić się, że taras jest wzmocniony i wytrzyma dodatkowy – niemały przecież – ciężar balii wypełnionej wodą. Drewno tarasowe musi być dobrze zabezpieczone przed wilgocią, aby uniknąć gnicia i uszkodzeń, a także powinno posiadać antypoślizgową powierzchnię, aby zapobiec poślizgnięciom. Kluczowe jest także zapewnienie odpowiedniego drenażu i wentylacji pod balią. Regularna impregnacja desek oraz utrzymanie czystości są niezbędne, aby zachować estetyczny wygląd i funkcjonalność tarasu.
Ułożenie balii ogrodowej na tarasie może znacząco podnieść walory estetyczne nieruchomości, zwłaszcza jeśli wykończenie balii i tarasu jest podobne (typ deski). Balia na tarasie to również duże udogodnienie w kontekście użytkowania – na kąpiel można udać się bezpośrednio z salonu.
Odpowiednia cyrkulacja powietrza
Jeszcze jedną kwestią o której warto pamiętaj jest właściwa cyrkulacja powietrza. Zaleca się aby balie drewniane były umieszczone nad ziemią. Dzięki temu możliwy będzie swobodny przepływ powietrza pod dnem, co z kolei umożliwia odparowywanie wilgoci. Ważne jest również rozważenie lokalizacji balii pod względem ekspozycji na słońce. Dla balii z wkładami z polipropylenu (PP) lub włókna szklanego nie ma to większego znaczenia. Jednak w przypadku drewnianych balii, ustawienie jej w cieniu, szczególnie w wilgotnym klimacie, sprzyja powstawaniu glonów i pleśni. Dlatego zaleca się umieszczenie drewnianej balii w miejscu nasłonecznionym.
Dlaczego odpowiednie przygotowanie podłoża pod balię jest kluczowe?
To oczywiście tylko kilka opcji jeśli chodzi o podłoża na których można osadzić balie kąpielowe. Możesz przygotować podłoże kamienne, z kostki brukowej, płyt betonowych, chodnikowych czy płytek gresowych. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod balię to nie tylko kwestia estetyki i wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewnia stabilność, zapobiegając osiadaniu balii pod jej ciężarem. Nierównomierne osiadanie może prowadzić do przechylenia się balii, co może być niebezpieczne. Równomierne podłoże gwarantuje, że balia stoi prosto, co jest ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania i estetyki. Stabilne i równe podłoże minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych balii spowodowanych przez nierówności lub ruchy gruntu. Odpowiednie przygotowanie podłoża zmniejsza ryzyko uszkodzeń i konieczność częstych napraw, co przedłuża żywotność balii. Jeśli planujesz zakup balii ogrodowej i chcesz się cieszyć nią jak najdłużej, przemyśl miejsce jej ustawienia, bo ma to ogromne znaczenie. Potrzebujesz pomocy i wsparcia w zaplanowaniu tego miejsca? Zapraszamy do kontaktu, chętnie dobierzemy Twoją wymarzoną balię ogrodową i pomożemy Ci zaplanować przygotowanie podłoża.